Brokolicové klíčky mají výjimečné vlastnosti

Mít doma sadu na klíčení a pozorovat tento proces na vlastní oči je úchvatný zážitek, který nás mimochodem navrací k přirozenému vztahu k životu, k sobě samým a k ostatním bytostem.

brokolicové klíčky

Nejčastěji se klíčení provádí s obilovinami a luštěninami, ale výjimečná nejsou ani olejnatá semena a zelenina. Jednou z těch vyhledávaných je brokolice, a to zejména pro své mimořádné vlastnosti a složení bioaktivních látek. Brokolicové klíčky obsahují komplex vitamínů skupiny B, vitamín A, C, E, K, účinné antioxidanty, potřebnou vlákninu a především velké množství bílkovin. Co je však na brokolici mimořádné, je sirná sloučenina sulforafan. Ten je v klíčcích obsažen dokonce v mnohonásobném množství, než v samotné zelenině.

Zázračný sulforafan

Proč se považuje za zázračný? Biologicky aktivní síra (najdete ji mimochodem i v obyčejném hlávkovém zelí) je vynikajícím likvidátorem rakovinných buněk, je tedy vhodnou prevencí proti karcinomu prostaty, prsu, plic, vaječníků, jater, slinivky a žaludku.

Pozitivní vlastností naklíčených semen brokolice je i podpora imunitního systému, regulace krevního tlaku, čištění zanesených cév vápenitými usazeninami, antibakteriální vlastnosti a výrazně pomáhají likvidovat nežádoucí bakterii Helicobacter pylori, která je jednou z příčin žaludečních a dvanáctníkových vředů a rakoviny žaludeční tkáně.

V naklíčených semenech je nejvíce této cenné látky po čtyřech dnech klíčení a klíčky bychom měli konzumovat pokud možno čerstvé, maximálně je lze na dalších 5 dnů uchovat v chladničce. Neměli bychom je vařit ani jinak tepelně opracovat, zbytečně pak ztrácí na své výživové hodnotě.

brokolice

Naklíčená semínka můžete jíst pravidelně každý den, není však nutné se jimi přejídat. Jsou totiž nabité živinami a enzymy a představují v tomto ohledu jakýsi koncentrát. Stačí jen malá hrstka, co se vejde do jedné dětské dlaně, kterou si posypete namazaný krajíc chleba k svačině, a máte na celý den o zásobu živin vystaráno.