Co si představit pod pojmem ekologické obaly



Ekologie je výraz velmi často skloňovaný ve všech pádech a stává se i tématem, které ovlivňuje balicí a výplňové materiály při balení zboží do kartonových krabic, odesílané zákazníkům z internetových obchodů. Jak si vlastně představit ekologické obaly?

kartonové krabice

Nafukovací polštářky – představte si, že máte za úkol zabalit do krabice objednané výrobky z vašeho obchodu. Sáhnete do skladových zásob, odkud vyprostíte roli bublinkové fólie, zabalíte do ní potřebné zboží a zbytek volného místa v krabici vyplníte zmuchlanou bublinkovou fólií tak, aby se víko krabice neprohýbalo. Spotřebujete k tomu celkem pět metrů fólie s bublinkami a až zákazník zboží z krabice vybalí, pravděpodobně fólii vyhodí do žlutého kontejneru na tříděný odpad – plasty. Kdybyste ovšem krabici vyplnili nafukovacími polštářky, po jejich propíchnutí a splasknutí se množství odpadu vejde do jedné dlaně. Tedy propastný rozdíl ve spotřebě plastické hmoty, že ano?

nůžky, lepicí páska a bublinková fólie

Kraftový a wrapový papír – namísto bublinkové fólie lze sáhnout po kraftovém nebo wrapovém balicím papíru. Papír je druhotnou surovinou a navíc se jedná o obnovitelný zdroj naší planety. K výrobě těchto druhů papíru není třeba zdravých jehličnatých ani listnatých stromů, vystačíte s pilinami, hoblinami, dřevěnými odřezky, větvemi nebo odumřelými stromy. Využívá se k tomu i papírový recyklát. Tento papír se také v přírodě dobře a rychle rozkládá a můžete jej vyhodit třeba i na kompost. V případě balení velkého množství zboží se už vyplácí uvažovat nad ekologičností svého počínání a nad dopadem na životní prostředí, což je právě u plastových odpadů docela zásadní věc. Dalším problémem výroby a zpracování plastů jsou tzv. mikroplasty, velmi drobné plastové částice, které se rozptylují v ovzduší či ve vodě, a putují až do našich vnitřních orgánů a někdy i do mozku.